„It’s not about hair”

Opublikowano przez

To video nie jest o włosach, choć miało o nich być. Były jednak różne reakcje, od zrozumienia, po krytykę i obrzydzenie. Doszłam więc do wniosku, że ten spot jest jak lustro.

Odbijasz się w nim. Uwydatnia przekonania, uprzedzenia, stereotypy. W ten sposób traktuję te negatywne emocje jakie budzi.

To video jest więc o Twojej reakcji na to, co widzisz. Zanim je skomentujesz, skrytykujesz, zatrzymaj się na moment i pomyśl o tym, co czujesz i dlaczego?

Z czym konfrontuje Cię ten film? Co mówi Ci o Tobie? Być może otworzy Ci oczy na Twoje własne przekonania, które masz na temat innych albo na swój temat? A może skonfrontujesz się ze wzruszeniem, kiedy poczujesz płynącą z ekranu czułość? To video jest o Tobie.  

Dla Nas, twórczyń, aktorek i wszystkich, które brałyśmy udział przy tworzeniu go ten spot mówi o wyzwoleniu. Jest manifestem, o przełamywaniu stereotypów, o sile i solidarności kobiet.

Jest to hołd dla wszystkich osób, które z powodu włosów lub ich braku miały kiedykolwiek problemy z samooceną.

Prowadząc ciałopozytywne media społecznościowe, zrozumiałam jak bardzo potrzebujemy wspólnoty, w której nie ocenia się ciała, w której przestajemy być przedmiotami, wciąż poddawanymi srogiej ocenie. Potrzebujemy relacji,  w których czułe podeście do ciała buduje w nas pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. 

Zrozumiałam, że temat włosów czy ich braku to to nie – jak wszyscy próbują nam wmówić – kwestia estetyki czy higieny, a problem naszej wolności.

To sprawa odzyskania ciała i równouprawnienia, ponieważ mężczyzn nikt nie rozlicza z ich włosów czy ich braku w takim stopniu jak kobiet.

Podwójny standard dotyczący włosów na ciele to przejaw seksizmu, który wzmacnia nierówności i stawia nas w pozycji, w której cały czas musimy skupiać się na tym jak wyglądamy i czy dość zadowalamy innych. 

Chciałyśmy pokazać, że nie musimy wstydzić się ani włosów na ciele, ani ich braku na głowie, że możemy czuć się ze sobą dobrze bez względu na stan naszego owłosienia. Nie musimy przejmować się cudzymi opiniami na temat naszego wyglądu.

Mam nadzieję, że ten projekt będzie cegiełką do budowania nowego lepszego świata, w którym z kobiet zdejmuje się presję spełniania oczekiwań dotyczących wyglądu. 

W spocie wystąpiły Obserwatorki konta @cialopozytyw_polska (www.cialopozytyw.pl). Udział w zdjęciach wzięły wszystkie chętne dziewczyny, nie robiłyśmy selekcji, ważne było jedynie, że były to osoby, dla których temat włosów lub łysienia jest istotny. Nawet jeśli tego nie widać, wszystkie z dziewczyn w trakcie kręcenia spotu miały „włosy poza kanonem”- czy to chodziło o zapuszczone nogi, czy pachy czy o brak owłosienia w wyniku łysienia plackowatego. Wszystkie też w jakiś sposób zmagały się w pewnym momencie swojego życia z tematem włosów i ocen na tym tle, dlatego było to dla nas bardzo ważne i emocjonalnie podniosłe wydarzenie.

Dziękuję za Wasz wkład w ten projekt i stworzenie siostrzeńskiej przestrzeni akceptacji, gdzie mogłyśmy poczuć się komfortowo ze swoimi ciałami i myślami. To było budujące przeżycie o terapeutycznym wymiarze.

Dir: Iwona Bielecka

1st AD: Julia Gorniewicz

Dop: Bartek Hławka

Idea/script: Iwona Bielecka, Kaya Szulczewska

Set Design: Natalia Kacper Mleczak

Light: Piramida Film Gaffer: Iga Pop, Emil Prokop

Make-up & Hair: Joanna Montowska

Costumes: Marta Leszczynska, Magdalena Mirkowska

Animation: Tessa Moult-Milewska

Edit: Mateusz Rybka

Sound Design: Glosno Blazej Kafarski

Voice Over: Joanna Bondarowska

Post Production: Paulina Halber 422 Post

Color grading: Ania Sujka

Music by Moby: A Case for Shame (with Cold Specks)

PH: Ewelina Kiliszek

Backstage: Karolina Jackowska